24 Şubat 2015 Salı

Dikkati Eksik ve/veya Hiperaktif

Çocuk ve ergen hiperaktivitesi hakkında bilinçleniyor gibiyiz:http://www.haber7.com/…/1305456-cocuklar-ve-ergenlerde-dikk…İnşallah sıra yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivitesine de gelir... Tahminlere göre 10 çocuktan biri ve her 20 yetişkinden biri dikkati eksik ve/veya hiperaktiftir.

Normalde biz zavallıların ekseriyeti zekamız yüksek olsa bile bir seviyeden sonra okuyamayız, ama bazılarımız ilim aşkıyla kan ter içinde yola devam ederiz. Övünmek gibi olmasın, ama tahminlere göre Einstein, Newton, Wittgenstein, Edison gibi büyük dahilerin hemen tamamı bizdendi. Einstein'ın ilkokulda öğretmeninden yediği hakaretleri biliyoruz. Fakat çoğumuz herhalde şu hakikati işitmemiştir ki Einstein'a üniversitede, yani çok sevdiği fizik ve matematiği okurken dahi en azından bazı hocaları tembel diye kızarlardı!

Einstein kendi zamanının en zeki insanı değildi, ama kendisinden daha zeki insanların keşfedemediklerini keşfetti. Niye mi? Çünkü dikkati eksik hiperaktifler oldukça uyumsuzdurlar, diğer insanlar gibi sürüye uyum sağlamak yerine kafalarının dikine gitmeyi tercih ederler. Canları çabuk sıkıldığı için doğru düzgün yazı yazmayı bile öğrenemezler ve çoğunun yazısı çirkindir. Yıllarca tembel, sorumsuz, itici damgası yer ve birçok zaman yalnız kalırlar. O yüzden insanlığı ileri götüren büyük çığırların en çoğunu ve en büyüklerini onların içinden bazıları açarlar. Kendisi de muhtemelen dikkati eksik hiperaktif olan George Bernard Shaw şöyle demişti: "Makul adam kendini dünyaya uydurur. Gayri-makul adamsa dünyayı kendisine uydurmaya çalışmakta diretir. O yüzden bütün ilerlemeler gayri-makul adama bağlıdır." (George Bernard Shaw, Man and Superman (1903) "Maxims for Revolutionists" http://www.quotationspage.com/quote/692.html.)

Bu "eksikliğin" parlak görünen yönü sizi yanıltmasın. Dikkati eksik ve/veya hiperaktiflerin çektikleri sıkıntılar hakkında hassas olunmalıdır. Disiplin manyağı bu zamanda bu insanların işi eskisine göre çok daha zordur. Zamanımızdaki disiplin, çok çalışma ve hayatta tek işe yoğunlaşma saplantısı azaltılmak yanında bu insanlara hususi yardım da edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder